Légkondit, de milyet? Klímaválasztási kisokos
Egyre többen döntenek úgy, hogy klímára márpedig szükség van. Ez nem is csoda, mert statisztikák szerint az elmúlt időszakban folyamatosan dőltek meg a melegrekordok, és a várakozásoknak megfelelően a legmelegebb évek még csak ezután következnek.
A légkondicionálás kiépítése azonban nem csak egy vásárlás: komoly tervezést igényel. Hova, mennyi és milyen gépet célszerű elhelyezni, hogyan lehet hatékonyan megoldani a kivezetéseket? Ezek mind olyan kérdések, amelyek megválaszolásához szakértő bevonására van szükség.
Ezzel a cikkel ebben a folyamatban segítünk, és a végére Ön egy sokkal letisztultabb képet nyer arról, hogy milyen klímára van szüksége.
A klíma teljesítménye és a négyzetméter
Kezdjük a legalapvetőbbel: mekkora az ingatlan, mekkora teret szeretnénk lehűteni? Sokakban megfogalmazódik az a kérdés, hogy megoldható-e ez egy olcsóbb, mobil klímával. A válaszunk röviden erre az, hogy komoly, hosszútávú hűtésre inkább az oldalfali split légkondikat ajánljuk. (Hogy mire elég a mobilklíma, arról egy másik cikkünkben írtunk.)
A négyzetméter azonban csak egy összetevő a sok közül, mert az alábbiak is befolyásolják, hogy mekkora teljesítményre lesz szükség az adott helyen.
- Mennyire jól szigetelt az ingatlan?
- Mennyi és mekkora ablakkal rendelkezik, és milyenek azok nyílászárói?
- Van-e árnyékolás?
- Milyen tájolásúak a helyiségek, besüt-e folyamatosan a Nap az ablakokon?
- Milyen hőforrások vannak ott (pl. gépek, lámpák, maguk az emberek)?
- Mekkora a belmagasság, azaz a légtér, amit le szeretnénk hűteni?
Azt szoktuk mondani, hogy egy átlagos lakás esetén kb. 25 ㎡-ig elég lehet a 2,5 kW-os gép, felette már 3,5 kW-osra van szükség. Ha az alapterület nagyobb, mint 45 ㎡, az 5 kW-os berendezést javasoljuk, 58 ㎡ felett pedig szükség lehet a 7 kW hűtőteljesítményre is. Ha megnézi a kínálatunkban kapható gépeket, mindegyiknél talál adatot arról, hogy milyen méretű terek hűtésére (adott esetben fűtésére) alkalmasak.
Természetesen ezt mindig érdemes felméretni, mielőtt egy feleslegesen nagy vagy túl drága készülék mellett döntenénk!
Mekkora klíma kell a panelben?
A panellakásokra külön ki kell térnünk. Aki eltöltött már egy nyári hónapot ilyenben, tudja, hogy nemcsak a nappalok, hanem az éjszakák is tikkasztóak lehetnek. Ennek az az oka, hogy az épület szerkezete annyira átmelegszik napközben, hogy még a leggondosabb éjszakai szellőztetéssel sem lehet megfelelően áthűteni a lakást.
Egyértelmű, hogy ma már szükség van klímára a panelben is. A légkondicionálásra is igaz, hogy amint kikapcsoljuk a készüléket, a meleg pillanatok alatt visszatér. Így akkor fog kellemes hőérzetet adni a klíma, ha folyamatosan, nem túl erős fokozaton működtetjük. További előnye, hogy párátlanít is, és a szárazabb levegőt hűvösebbnek érzékeli a bőrünk.
Egy 25 ㎡-es panellakásba egy oldalfali, 3,5 kW-os split klíma elég. Így már gazdaságosan megoldható a légkondicionálás, de a fűtésre alkalmas készülék jó szolgálatot tehet azokban az átmeneti időszakokban is, amikor a távhőszolgáltatást még nem indították el.
Milyen minőségű klímát érdemes választani?
Ha megvan a kívánt teljesítmény, már az extrákban gondolkozhatunk. Mit szeretnénk a klímától? A megbízhatóság a legfontosabb, a fogyasztás, az ár vagy a kényelmi funkciók? Fűteni is szeretnénk vele télen?
Ha az alacsony fogyasztás a cél, abban nincs jobb az inverteres klímáknál. Célszerű megnézni a gép energetikai jellemzőit - ez az EU-s skálás besorolás, amelyben az A+++ a legjobb érték. Minél magasabb a SEER mutató, annál hatékonyabb a készülék hűtése.
Megbízhatóságban verhetetlenek a japán készülékek. Ez nemcsak a klímák terén van így, hiszen a szigetország termékeinek precizitása és időállósága talán minden iparágban legendás. Vannak olyan termékek, amelyekre 10 év garanciát vállal a gyártó, ami nem kis idő! Ha minőségi készülékben gondolkozik, érdemes megismerkedni a japán márkákkal.
Természetesen a légkondicionálók között is találunk formatervezett, igényes és különleges darabokat - kaphatók akár mennyezetbe szerelhető típusok is.
Ha pedig úgy gondolja, hogy télen a fűtést is klímával oldaná meg, ma már arra is találni energiahatékony, akár -30 °C külső hőmérsékleten is zavartalanul üzemelő berendezéseket. Ha ilyen gép érdekli, nézzen szét a fűtésre optimalizált klímák között.
Mono vagy multi klímát?
Nagyobb ingatlanokban adódik a kérdés, hogy mono (egy belső - egy külső egység) vagy multi (több belső - egy külső egység) klímában érdemes-e gondolkodnunk. Azt mindenképpen tartsuk szem előtt, hogy ha egyetlen külső egységre bízzuk magunkat, annak meghibásodása esetén az egész klimatizáló rendszerünk leáll. Ugyanakkor jó megoldás lehet olyan esetekben a multi klíma, amikor nincs lehetőségünk arra, hogy több külső egységet szereltessünk fel.
Ha tehát megoldható a több külső egység, mindenképpen azt szoktuk javasolni az ügyfeleinknek, hogy több mono klímát szerezzenek be. Ezek egymástól függetlenül is üzemeltethetőek, és általában a beszerelésük is egyszerűbb, azaz kevesebbe kerül.
Összegzés
Bízunk benne, hogy cikkünkben megválaszoltuk azokat a kérdéseket, amelyek megfogalmazódtak Önben a klímaválasztás kapcsán. Ha van esetleg olyan, amit nem érintettünk, tegye fel nekünk bátran, és megválaszoljuk Önnek. Ha pedig azt szeretné, hogy szakembereink tegyenek javaslatot az otthonában arra, hogy milyen megoldást válasszon, szívesen állunk rendelkezésére!