Mire elég a mobil klíma? Előnyök és hátrányok
Sokakban felvetődik a kérdés, hogy elég-e egy mobil klímával megoldani a lakás hűtését. Elvégre csak vesz egyet a szaküzletben, beállítja a szoba sarkába, saját maga megoldja a cső kivezetését a bukóra nyitott ablakon át, és máris élvezheti a hűs levegőt a tikkasztó nyári hőségben.
Csakhogy ez nem ilyen egyszerű. Ha ennyire hatékonyak volnának a mobil klímák, mi értelme volna felszereltetni a falra külső egységekkel ellátott split légkondikat?
Cikkünkben eloszlatjuk az ezzel kapcsolatos tévhiteket, és a végére Ön is egyértelműen látni fogja, hova ajánlott mobil klímát vásárolni, és hova nem.
Hogyan működik a mobil és az oldalfali klíma?
A mobil klíma egy saját lábain álló, hordozható készülék, amit bárhova letehet, és hűtheti vele a lakása levegőjét. Nem igaz, hogy nem kell szerelni, mert kivezető csövekre szükség van, ami házilag is megoldható, de nem mindig egyszerű. Legfeljebb 30 négyzetméterig segít a klimatizálásban, afelett drasztikusan romlani kezd a hatásfoka.
A falra szerelt klímák általában split klímák, ami annyit tesz, hogy van kültéri egységük, ami a mobil klímáknak nincs. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a zaj nagy része kívülre kerül, így a beltéri egységnek már csak a halk duruzsolás marad. A mobil klímáknál sajnos nem így van, ezért azok tényleg zajosak: nagyjából 50-70 dB-re, egy porszívó hangerejére számíthat tőlük. Ilyen mellett dolgozni, lazítani, aludni szinte lehetetlen!
Bár sok üzlet hirdeti úgy a mobil klímát, hogy csak letesszük a szobába, és máris kész a kellemes, hűs tér, a valóságban ez nem így működik. Egyrészt, mint már említettük, ki kell vezetni a berendezés által leadott meleg levegőt (különben visszafújná a szobába, amitől aligha lesz hűvösebb). Másrészt szükség van annak a levegőnek az utánpótlására, amit elszív a gép. Ráadásul a működés során keletkező kondenzvizet is vagy elvezetni, vagy rendszeresen cserélni kell.
A split légkondinál az a jó, hogy bár a beszereléséhez minden esetben hivatalos engedélyekkel rendelkező szerelő kell, utána viszont nincs vele több gond. Ha az éves karbantartását elvégezteti, csak az előnyeit fogja élvezni. Kényelmesen, akár wifi-n keresztül vezérelhető, programozható, és nemcsak hűtheti, hanem fűtheti is vele a lakás levegőjét!
Mennyit fogyaszt a kétféle berendezés?
Nem kertelünk: energiafelhasználás terén nagy bukás a mobil klíma. Azontúl, hogy hangosabb, sajnos jóval többet is fogyaszt a split légkondinál, és a hűtésteljesítménye is gyengébb. Az egyetlen előnye, hogy nincs szükség hozzá éves karbantartásra, bár a szűrőit erősen ajánlott cserélni, nehogy elszaporodjanak benne a baktériumok, amelyek aztán különféle betegségeket okozhatnak.
Amint nagyobb helyiségről beszélünk (30-nál több ㎡), a fogyasztásbeli különbség annál nagyobb. 45-60 ㎡-es helyiségeket vagy ingatlanokat nem is lehet lehűteni egyetlen mobil klímával, oda már mindenképpen split klímára van szükség.
Ökölszabály, hogy a hőmérsékletet szinten tartani mindig olcsóbb, mint nagymértékben változtatni rajta. Tehát egy falra szerelt, állandó fokozaton működő split klímával hűthet/fűthet a leghatékonyabban, így a legköltségkímélőbben.
Megbízható-e a mobil klíma?
Az ismert gyártó készülékeivel jellemzően nincs probléma, de a nyári dömpingben beszerezhető, gyanúsan olcsó modellekről ez nem mondható el. Az ilyen készülékek még hangosabbak lehetnek, és még több áramot fogyaszthatnak, ráadásul meghibásodás esetén gyakran nem megoldott a szervizelésük sem.
Megbízhatóság szempontjából mindenképpen a split klímák viszik a prímet, de ha Önnek mindenképpen hordozható légkondira van szüksége, csak az ismert gyártók bejáratott modelljei közül érdemes válogatni.
Melyik klímát ajánljuk fűtésre?
Ha nemcsak hűteni, hanem melegíteni is szeretné az otthona levegőjét, arra egyértelműen a falra szerelt, inverteres berendezés a megfelelő választás. Bent elhelyezett mobil klímával egész egyszerűen nem lehet hatékonyan fűteni! Ugyan léteznek már kültérre elhelyezhető változatok is, amelyek befújják a hideg vagy meleg levegőt a szobába - azonban itt sem úszható meg a szerelés, és az sem árt, ha a kívül leállított berendezést nem lopják el reggelre.
Jó szívvel az ilyen megoldást tehát legfeljebb csak emeleti vagy teljesen berácsozott erkélyekre ajánljuk. (És abban az esetben is csak akkor, ha valami okból split klímát nem lehet oda telepíteni.)
Összegzés: hova melyik klíma való?
A fenti szempontokat figyelembe véve alapvetően a falra szerelt, inverteres split klímákat javasoljuk mindenkinek, mert ez a leghatékonyabb és leggazdaságosabb hűtési megoldás. Sőt, egyre inkább fűteni is megéri vele. Mobil klímát olyan helyiségekbe érdemes telepíteni, ahová split légkondi nem beszerelhető, vagy ahol csak rövid ideig, átmenetileg van szükség klimatizálásra.
Ilyen lehet egy rásegítő hűtés egy eleve zajosabb környezetben, vagy pedig egy műemlék épület, ahol szigorúan tilos megbontani a homlokzatot, illetve külső egységet szerelni rá.
Az tehát a tapasztalatunk, hogy a mobil klíma inkább gyors, mintsem igazán hatékony megoldást nyújt. Akik komolyan gondolják a klimatizálást, hamar áttérnek a falra szerelt megoldásokra.