Mivel jár egy klíma beszerelése?
Zaj, piszok, átfúrt falak, éktelenkedő csövek, a lakást bakancsban végigtrappoló szerelők. Sokan vannak, akik horrorfilmekbe beillő forgatókönyvet képzelnek el a klímaszerelés szó hallatán. Csakhogy nem eszik olyan forrón a kását! Cikkünkben bemutatjuk, hogy néz ki egy légkondi beszerelése a valóságban.
Mint minden összetett feladat, a klíma beszerelése is igényfelméréssel indul. Ez az első lépés, amit sok cég, köztük a KlimaMarkt.hu csapata ingyenesen végez el. Mindenféle vásárlás előtt célszerű pontosan tisztázni, hogy milyen teljesítményű és típusú klíma kell, és hány darabra van szükség belőle. A legegyszerűbb eseteket kivéve ez általában úgy dől el, hogy egy szakember felkeresi a majdani helyszínt, ahol pontos képet kap róla.
Ki szerelhet fel klímát?
Fontos tudni, hogy a légkondicionáló beüzemelése nem barkácsfeladat, és engedélyköteles a tevékenység. Csak az szerelhet be ilyen berendezést, aki regisztrált szakember a Nemzeti Klímavédelmi Hatóságnál (NKVH). Sajnos vannak olyan, önmagukat szakembernek nevező vállalkozók is, akik "okosban", számla és egyéb papírok nélkül szerelnek fel klímákat - sok esetben szakszerűtlen vagy káros módon, nem vállalva a felelősséget az ebből keletkező problémákért.
Ezért kiemelten fontos, hogy megfelelő tanúsítvánnyal és referenciákkal rendelkező céget bízzunk meg azzal, hogy lakásunk légkondicionálását megtervezze és kialakítsa.
Igényfelmérés: Hova kerüljön a készülék?
A legtöbb igazán hatékony berendezésnek belső és külső egysége is van, és mindkettőnél fontos, hogy optimális helyen rögzítsék. Ezeknek nemcsak a felszereléskor, hanem az éves karbantartások során is jól megközelíthetőnek kell lenniük.
A belső egységnél az a leginkább lényeges, hogy ne fújjon közvetlenül alatta tartózkodókra. Nem célszerű tehát ülőgarnitúrák, íróasztalok és ágyak fölé szerelni. A szűk folyosókat is kerüljük, mivel azokban nem érvényesül a klíma hűtő hatása.
A külső egység elhelyezésére még több megkötés van. Alapvetően tiltott például műemlékvédelem alá eső épületekre feltenni, de a zaj miatt figyelni kell arra is, hogy milyen közel esik a szomszédokhoz.
Mindenképpen javasoljuk, hogy a folyamat legelején járjon utána, hogy az Ön településén vagy akár társasházában milyen speciális szabályok vonatkoznak a külső klímaegységekre!
Megvan a légkondi, jöhet a szerelő!
Ha kiválasztottuk a megfelelő készüléket, akkor van szükség arra a regisztrált szakemberre, aki beüzemeli nálunk. Az elektromos hálózat bővítésére szerencsére a legtöbb esetben nincs szükség - de mégis mivel jár egy légkondi beszerelése?
Vannak, akik azért ódzkodnak a split klímáktól, mert elriasztja őket a kosz és a felfordulás, amivel a két egység felszerelése és összekötése jár. Inkább választanak egy sokkal gyengébb mobilkészüléket, amivel összességében rosszabbul járnak. Bár a legtöbb esetben így megúszhatják a szerelőket, a mobil klíma kevésbé hatékony, sokkal hangosabb, és jellemzően többet is fogyaszt az oldalfali klímáknál.
A szerelés egész művelete alapesetben 4-5 órán át tart, és minél zökkenőmentesebben tudnak dolgozni a szakemberek, annál hamarabb végeznek. Először a beltéri egységet szerelik fel, azután a kültérit, majd összekötik ezeket, végezetül kiépítik a kondenzvíz-elvezetést és az elektromos csatlakozásokat.
A klíma beszerelése során az egyik kulcsfeladat az imént említett kondenzvíz eltüntetése. Ez az a folyadék, ami a pára kicsapódásakor keletkezik, és egyre több lesz belőle a készülék működése során. Általában ereszcsatornába, kondenzvíz-gyűjtőbe szokták kivezetni, de sajnos máig vannak olyan felelőtlen szerelők, akik egyszerűen lecsepegtetik a járdára, ami aztán megfagyva komoly károkat okoz a burkolaton, és akár a ház falában is. Családi házaknál könnyű dolga van a szakembernek; egyszerűen kivezeti növények fölé, és azok felszívják a vizet.
A másik lényeges pont a beltéri és kültéri egység összekötése. Ez az a cső, amit ki kell vezetni a falon, és nem lehet sem túl rövid, sem túl hosszú. Azaz legalább 2-3 méter (hogy ne hozza be a külső ventilátor zaját), és legfeljebb 15 méter, ami felett már csökkenne a készülék élettartama. (Ez a lakossági klímákra érvényes - a nagyobb, ipari jellegű klímákra más adatok vonatkoznak.)
Fontos: a klíma beszereléséhez egy tanúsítványra is szükség lesz. Ez igazolja, hogy a klímát olyan cégtől vásároltuk, amelynek engedélye van ilyesmi árusítására, illetve ennek aláírásával ismerjük el, hogy a berendezést szakember fogja felszerelni, amit a klímavédelmi hatóság ellenőrizhet is.
Az egyébként EU-s rendeletet a klímákban használt üvegházhatást okozó gázok miatt hozták, tehát elsősorban környezetvédelmi szempontokról van itt szó.
A munka végeztével a szerelő bemutatja a klíma működését, majd regisztrálja a készüléket a klímagázokat nyilvántartó hatóságnál. Ez az utolsó lépés általában néhány napot vesz igénybe.
Mennyibe kerül a klímaszerelés?
Egy 2-3 főből álló szakembergárda garanciavállalással együtt kb. 80-85 ezer Ft + áfáért végzi el a munkát, amiben benne van az előzetes felmérés is. Ez a kiinduló ár, és minden nehezítő tényező, szerelés közben jelentkező további anyagköltség plusz díjat jelent. Ez azonban egyszeri kiadás, és mindenképpen megéri szakemberekre bízni a feladatot, mint hogy tanúsítvánnyal esetleg nem rendelkező, papírt nem adó valakit bízzunk meg a feladattal. Arról pedig mindenkit végképp lebeszélünk, hogy egyedül, házilag próbálkozzon split klímák telepítésével, üzembehelyezésével!
Ha kíváncsi a részletekre, itt érheti el a KlimaMarkt.hu telepítési árlistáját.
Mit tehet Ön a hatékony szerelés érdekében?
Célszerű elpakolni az útból a bútorokat, hogy a szerelőknek minél több helye legyen a munkához. Mivel a fal átfúrása elkerülhetetlen, a kényes tárgyakat átmenetileg tegyük másik helyiségbe, vagy takarjuk le porálló fóliával.
Biztos, hogy a klíma beszerelése után szükség lesz egy alaposabb takarításra (amit a szerelőgárda el is végez), de ez nem nagy áldozat azért, hogy éveken, évtizedeken át jó hőmérséklet uralkodjon az otthonunkban: nyáron frissítően hűvös, télen pedig kellemesen meleg.